19 Eylül 2017 Salı

Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları/Toprak-Buket Uzuner Buket Uzuner'in tabiat dörtlemesinin ikinci kitabı Toprak. İlk kitap olan Su'yu severek okumuş ve heyecanla ikinci kitabın çıkmasını beklemiştim. Ama bazen olur ya çok beklediğin halde bir türlü sıra ona gelmez. Toprak okunmak için epey bekledi. 

Nihayet okuduğumda gördüğüm birçok negatif yoruma karşılık ben beğendim. İlk kitaba yaptığım yoruma benzer bir yorum yapacağım. 

Hikaye bu sefer Hititlerin başkenti sayılan Çorum'da geçiyor. Gazeteci Defne yine kayboluyor. Onu bulma çabaları ana konu gibi gözükse de asıl işlenen ilk kitapta olduğu gibi Şamanizm ağırlıklı. 

Bolca kamanlık,toprak etiği,Türk Mitolojisi gibi  konularda bilgi veriliyor. Gezegenimizin ana rahmi olarak tasvir edilen Toprak ile ilgili öyle güzel satırlar vardı ki..Keşke hepsini buraya koyabilseydim. Dönüp dönüp okumak istediğim türden. 

Bu hikayede ilk kitaptan tanıdığımız karakterler (Umay nine,Semahat,komiser Ümit..) olsa da yenileri de ekleniyor. Defne aşık oluyor mesela arkeolog Güneş Aytan'a. Sonra babası çıkıyor ortaya ki sevilesi biri:)
Ama ben en en çok Çorum valisi karakterini sevdim. Yüreğimizin,gözlerimizin aradığı türden. Bu karakter umuyorum ki gerçek hayatta da vücut bulsun bolca. 

Kitabı severek okudum. Artık eminim ki dörtlemeyi tamamlayacağım. Evet Buket Uzuner çok mesaj kaygısı ile kaleme alıyor bu seriyi. Bu çok hissediliyor. Bazı mesajlar gözüne gözüne sokuluyor okuyanın. Arada rahatsız ettiği de oluyor.  Kitapta HESlerden, Kutadgu Bilige; definecilikten Hitit uygarlığına herşeye bir satır ya da fazlası mutlaka yer verilmiş. Es geçmemiş gözüne batan hiçbir şeyi yazar. Yine de ben seviyorum böyle birşeyler öğrendiğim, okurken bir yandan da araştırma yapabileceğim şeyler içeren kitapları. Bu yüzden Uzuner'e kocaman bir alkış!
(Alkış Teşekkür demekmiş eski Türklerde,bu da kitaptan ;) Okuyanlar anlamıştır. )

"İnsanların,çocukluk yıllarının geçtiği coğrafyaya duydukları bağ ve aidiyet hissi yerçekimi gibidir. "

"Bir erkeği babaya dönüştüren kız çocuklarıdır. Çünkü ancak bir kız çocuğu büyüten erkek kadınları anlamayı öğrenir. "

"Hasreti soğuyan ayrılıklar, acısı kabuk bağlayan yaralar ve nefesi soğumuş özürlerin  artık değeri azalmış,eskimiştir. "

"Öyleydi babası,hep öyle olmuştu:sabırlı ve dürüst. Sade ve düz bir insan. Tahmin edilebilir olmanın güven ve huzur vericiliğinde bir kale. "

"İnsan dünyanın en muhteşem manzarasına bile bir süre sonra alışıyor. Hayran olduğun insanın sende hayranlık yaratan özelliği daha sonra onun en itici yanı oluveriyor. İnsan, bütün canlılar arasında alışkanlık sorunu yaşayan tek tür. "

"Hayat defterine girmiş hiç kimseyi silemezsin. " 

2 yorum:

 1. Merhaba.
  Bu seriyi hem ilgi hemde merak ile okuyorum. Diğer bazı kitaplarında sıkılmış olsam da Buket Uzuner'in; bu seriyi çok sevdim.
  İyi geceler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu seriyi bende gerçekten sevdim. Umarım diğer kitapları çok beklemeyiz.
   Sevgiler.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...