19 Mart 2017 Pazar

Rüzgarın Şarkısı-Daniel Steel Hani bazı yazarlara nedensizce uzak dururuz. Kitabını almayız,eğer kitaplığımızda varsa da pek elimiz gitmez okumaya. Benim için de Daniel Steel bu birkaç yazarımdan biriydi. Hiç sebep yokken tercih etmedim okumayı şu zamana kadar. Blog buluşmasında Novella Yayınları'nın buluşmaya Steel kitaplarından hediye ettiğini görünce de pek sevinememiştim;itiraf ediyorum.

Ama hiç okumam herhalde ben bunu dememe rağmen aldım elime. Arka kapağına falan bakarken bir baktım ki okumaya başlamışım.  İyi ki de öyle yapmışım. Çünkü son zamanlarda en keyif aldığım kitap oldu. 

Kitap Alex ve Nick adlı iki at sevdalısı arkadaşın dostluğu üzerine kurulu. Almanya'da geçiyor hikaye. Eşlerini kaybetmiş bu iki arkadaş evlatları ile hayatlarına sorunsuz devam etmekte. Ta ki Nick öldüğü sandığı annesinin hala yaşıyor olduğunu ve Yahudi olduğunu öğrenmesine kadar. Çünkü dönem Almanya'da Hitler dönemi ve Aslında hristiyan olmasına rağmen annesi Yahudi olduğundan Nick zorunlu bir şekilde Amerika'ya göç ediyor. Dostu Alex'in verdiği atlarla bir sirke katılıyor. Hayatını iki oğlu ile Amerika'da bir sirkte devam ettiriyor. Ama Alex ile olan bağı,iletişimi hiç kopmuyor. 

Kitap tam 76 yıllık bir dönemi anlatıyor. Bu öyle bir dostluk ki torunlarına, torunlarının çocuklarına kadar bir şekilde sürüyor. Daha önce hiç bu kadar uzun bir zaman diliminde geçen kitap okuduğumu hatırlamıyorum. 

Kitabı gerçekten çok sevdim. Sonunda epey ağladım hatta. 

Yalnız sevmediğim birşey vardı ki o da kitabın adı. Keşke kitap orijinal adı ile kalsaymış. Kitabın adi Pegasus orjinalinde. Hayatlarını kurtaran,sirkin göz bebeği atın adı. Şahsen öyle olmasını çok isterdim. Yayın evinin haklı bir gerekçesi vardır muhtemelen ama hıhhh bu isim hiç olmamış. 

Bundan sonra Daniel Steel'e daha bir sıcak bakacağım kesin. Dostluğa dair bir kitap okumak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim. Hem sadece duygusal değil aynı zamanda döneminin tarihi de güzel işlenmişti. Hitler Almanyasının mantığa ve insanlığa zerre sığmayan tutumu, daha önce hiçbir fikrimin olmadığını farkettiğim sirk hayatı,atlarla ilgili bilgilere bolca yer verilmiş. 

10 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Hele bu kitaptaki ad değişikliği çok anlamsız olmuş.

   Sil
 2. Bazen nasıl insanlar kendilerini yanlış ifade edebiliyorsa kitaplar da öyle diye düşünüyorum :)

  Bu arada merhaba.Blogunuzu yeni gördüm ve tanismaya karar verdim :) bende bjk li ve aslan burcuyum.07.04.2016 dada anne oldum :) Allah bagislasin minik Yagizinizi insallah öpüyorum yanaklarından :)😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Hoşgeldiniz öyleyse;)
   Bebeler ne kadar yakın birbirine. Bende öpüyorum sizinkini.

   Sil
 3. Merhaba.
  Bende kuzenim sayesinde tanımıştım yazarı ve en sevdiğim kitabı Yaşanmayan Özgürlük'tür.
  Bir kadının evlenip nelerden vazgeçtiği ve sonrası tekrardan hayatına dönmeye karar vermesini o kadar güzel anlatmış ki... okurken bizden kareler çok bulmuştum.
  Bu kitabını şiddetle teredütsüz tavsiye ederim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle aklımda olacak. konusunu da ilgi çekici buldum. Eğer ki Daniel Steel kitabı alırsam seçimim bu yönde olacak sanırım. Teşekkür ediyorum tavsiye için;)

   Sil
  2. Rica ederim keyifli okumalar. :)

   Sil
 4. Çok sevdigim bir xazardir rahat okunur kitaplari.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...